آمادگی برای تدریس جمع های اساسی نوع دوم

شاید بعضی از معلمان فکر می کنند ریاضی دوم خیلی آسان است و به راحتی می توان آن را تدریس کرد در صورتی که این طور نیست زیرا این کتاب زیر بنای کلیه پایه ها می باشد .

مخصوصا" جمع و تفریق های اساسی نوع دوم می باشد که متاسفانه بعضی از معلمین خیلی سریع این صفحات را تدریس می کنند و در پایان کتاب به مشکل برخورد می کنند .

درصفحات 37 تا 42 مهمترین نکات در باره ی تدریس جمع های اساسی نوع دوم گفته شده است و معلم باید این صفحات را حداقل یک هفته کارکند زیرا تدریس این صفحات زمینه ای است برای تدریس جمع های چند رقمی و حتی تفریق های چند رقمی .

یک معلم آگاه میتواند برای این صفحات چند روزی مفهوم ترکیبی اعداد یک رقمی را کارکند مثلا" چند و چند 5 می شود یا چند و چند 8 می شود تا به عدد 10 که کلید  اصلی در کتاب ریاضی می باشد برسد معلم می تواند با کمک ده عدد لوبیا و به صورت شعر کار کند و به بچه ها بگوید تعدادی لوبیا دریک دست قرار دهد و تعدادی در دست دیگر بدون این که ما بفهمیم .

سپس او را صدا می کنیم و می پرسیم چند عدد لوبیا در دست است می گوید : 3 تا بعد از بقیه می پرسیم اگرگفتید دردست دیگرش چند لوبیا است ؟

و می گویند 7عدد بدون این که داخل دست را دیده باشند و به همین ترتیب و با شعر یکی یکی از بچه ها می خواهیم تعداد لوبیا ها را نشان دهند و روی تخته می نویسیم که چند و چند 10 می شود و با انجام کار های گروهی هم می توان مفهوم ترکیبی عدد 10 را آموزش داد تا حدی که وقتی از بچه ها پرسیده می شود 4و 6 چند می شود نخواهد از دست هایش کمک بگیرد و مثل جدول ضرب سریع پاسخ دهد .

بعد که حس کردیم یا د گرفته اند جمع عدد10 را با اعداد یک رقمی را تدریس می کنیم خیلی راحت جواب می دهند اصلا" عجله ای برای تدریس نداشته باشید تا همه ی بچه ها یا دگرفته باشند .

سپس به کتاب رجوع می کنیم و جمع 5 + 8 را  تدریس  می کنیم به این شکل :

چند تا روی 8 بگذارم تا 10 شود می گویند 2تا . 2تا را از کی بگیرم از 5 . اگر 2تا از 5 بگیرم چند تا می ماند . 3تا پس 10 با 3 می شود چند .13

البته با شکل بعد با شعر .

/ 2 نظر / 9 بازدید
آمنه يوسفي پور

وبلاك شما بسيار خلاقانه و پر از احساس و عشق نسبت به شغلتان و دانش آموزان است فقط يك عيب دارد آن هم كه تمام زحمات شما به اسم هسر تان است و اين نشان دهنده عشق به همسر است خوش بحال همسرتان كه چنين همسر فداكاري دارد قابل توجه هسر تان چون اين خانم مهربان خواهر من است

خانم میرزایی

من آموزگار پایه دوم هستم. دانش اموزان من ناشنوا هستند.از تجارب ارزنده یتان متشکرم.بسیار کاربردی بودند.